Apple, Yapay Zeka Özellikleri için M2 Ultra Sunuculardan Faydalanabilir

Apple tarafından 10-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan WWDC 2024 etkinliğinde, şirketin merakla beklenilen yapay zeka özelliklerini duyurması bekleniyor. Son olarak Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın yapay zeka özellikleri için M2 Ultra işlemcili sunuculardan faydalanacağını ileri sürmüş durumda.

Apple’ın veri merkezlerindeki sunuculara güç sağlamak için M2 Ultra gibi en üst düzey çiplerini kullanacak olması ile kaynak yoğun özelliklerin bulut üzerinden hesaplanmasına yardımcı olunacak. Öte yandan, daha basit görevler ise Apple cihazlarında yerel olarak işlenecek.

M2 Ultra çipleri, bu yıl ve sonrası için planlanan en gelişmiş yapay zeka görevlerinden bazılarının arkasında yer alacak. Apple’ın, ChatGPT ve diğer yapay zeka ürünlerinin popülaritesine yanıt olarak sunucu oluşturma planlarını hızlandırdığı ve gelecekteki sunucuların yeni nesil M4 çiplerini kullanabileceği ifade ediliyor.

Yeni yapay zeka özelliklerinin iPhone, iPad ve Mac için işletim sistemlerinin sonraki sürümleriyle birlikte Apple cihazlarda sunulması bekleniyor. Yardımlı mesajlaşma, metin kompozisyonu, çeviri, görüntü oluşturma ve daha fazlası gibi üretken yapay zeka özelliklerinin bu yılın sonlarında Apple ekosistemine girebilir. Ek olarak Safari, Apple Music, Mesajlar, Sağlık, Numbers, Pages, Keynote ve hatta Kısayollar gibi Apple’ın şirket içi uygulamalarının çoğunda bazı yapay zeka özellikleri yerleşik olarak bulunacak.

iOS 18 ile birlikte Siri de büyük bir revizyona girecek ve muhtemelen hız ve doğrulukta iyileştirmelerle birlikte daha insani bir konuşma deneyimi sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x